Bardziej metafizyczny wymiar tego święta można odczuć w świątyniach, gdzie pięknie wystrojone dzieci idą wraz z rodzicami by podziękować i prosić o zdrowie na kolejne długie lata... Rytuały w świątyniach shintoistycznych mają również na celu odpędzenie złych duchów, a liczby 3, 5 i 7 mają dobro-wróżebne znaczenie. Oznaczają również pewne cezury wiekowe, np. dzieci do trzeciego roku życia miały ogolone głowy, a od ukończenia trzeciego roku życia mogły zapuścić włosy, chłopcy w wieku pięciu lat mogli po raz pierwszy założyć hakama (szerokie spodnie), a dziewczynki w wieku siedmiu lat mogły zastąpić skromny pas przy kimonie prawdziwym, zdobnym pasem obi.
Tradycja tego święta bierze swój początek w okresie Heian (XVIII-XII w.), ale do dzisiaj, z różną gorliwością, jest ono wciąż obchodzone w całej Japonii. Niektórzy celebrowanie tego dnia ograniczają do wizyty w studio fotograficznym, inni wypożyczają kimono dla dzieci i udają się na ceremonię w świątyni. My, jak przystało na mieszane małżeństwo, wybraliśmy opcję pośrednią, czyli studio i świątynia, ale bez uczestnictwa w rytuałach. Poniżej zdjęcia naszej trzyletniej córeczki Mie w kimonie z okazji Shichi-go-san.
Przygotowania do sesji fotograficznej |
Nasza mała modelka |
Przed torii w Świątyni Meiji-jingu, Tokio |
Przed Świątynią Meiji-jingu, Tokio |
Na schodach świątyni |
Mie pozuje na terenie Świątyni Meiji-jingu, Tokio |
Dzieciaczki w tych odświętnych ubrankach są naprawdę urocze!
OdpowiedzUsuńPozdrawiam, Asia z btth.pl
Pani Aleksandro czy może Pani podać do siebie kontakt mailowy? Poszukujemy przewodnika w Japonii. Można pisać na adres: olinhadobrasil@wp.pl
OdpowiedzUsuńOla, co tak cicho?
OdpowiedzUsuńKiedy kolejny wpis?