poniedziałek, 11 stycznia 2016

Dni Polsko-Japońskie

Szanowni Państwo,
z powodów osobistych i zawodowych przez pewien czas zawiesiłam pisanie bloga.
Z początkiem Nowego Roku Małpy pełna zapału powracam do pisania i mam nadzieję, że zainteresuję wszystkich kolejnymi wpisami.
Na wstępie chciałabym życzyć wszystkim przeglądającym tego bloga dużo zdrowia, szczęścia, sił
i pomyślności w Nowym Roku, jak również wielu wspaniałych oraz bezpiecznych podróży małych i dużych.
Pragnę też podziękować z całego serca ostatniej z oprowadzonych przeze mnie grup w minionym roku: Ewie, Marjeczce, Bożence, Jackowi i Krzysztofowi za ich fantastyczną wycieczkę! Dziękuję, że zabraliście mnie ze sobą! Waszej trasie, pełnej nowych miejsc również dla mnie, poświęcę osobny wpis w całości. Dziękuję również za świetnego Sylwestra!

Ewa, Marjeczka, Bożenka, Krzysztof i Jacek podczas wyprawy do serca wyspy Shikoku - Doliny Iya

Ale zanim o kolejnych wycieczkach chciałabym napisać kilka słów i inicjatywie szkół podstawowych z dwóch oddalonych od siebie o prawie 10 000 km wiosek: Szkoły Podstawowej im. Jana Kochanowskiego w Sławsku (obecnie Zespół Szkół) oraz Kita-shōgakkō w Minamimakimura (jedna z dwóch szkół podstawowych w Minamimakimura w Japonii).Szkoły nawiązały współpracę w projekcie "Napisz list po angielsku do kolegi z zagranicy", dzięki czemu od roku ma miejsce wymiana listów pomiędzy uczniami klas V i VI, jak również między nauczycielami języka angielskiego z obu szkół. Używając języka angielskiego jako narzędzia do komunikacji dzieci poznają nowych kolegów, którym przedstawiają swoją kulturę czy zainteresowania, jak również mogą dowiedzieć się nowych rzeczy na temat  kultury obcego dla nich kraju, zapytać o ciekawiące ich tematy. Przedsięwzięcie to realizowane jest w sposób interdyscyplinarny - uczniowie nie tylko uczą się dzięki niemu języka angielskiego, ale także przyrody, geografii i historii, w grupach pracują nad projektami plastycznymi, których celem jest przedstawienie graficzne elementów swojej kultury (np. plakaty ze strojami narodowymi czy potrawami rodzimej kuchni).

W listopadzie i grudniu 2015 w obu szkołach odbyły się odpowiednio Dzień Polski i Dzień Japoński.
Jako jedyna Polka mieszkająca w Minamimaki miałam przyjemność opowiadać o Polsce dzieciom ze szkoły Kita-shōgakkō, a jako jedyna osoba mówiąca po japońsku w Sławsku (mojej rodzinnej miejscowości) pomagałam w tutejszej szkole podczas pobytu trzech Japonek w trakcie Dnia Japońskiego w szkole w Sławsku.

Flagi przesłane przez uczniów szkoły w Sławsku wiszące w japońskiej szkole

Plakaty wykonane przez uczniów z Polski wiszące w japońskiej szkole

Uczniowie klasy V szkoły w Kita-shōgakkō

Uczniowie biorący udział w wymianie listów 

Chłopcy z klasy V przygotowujący plakat o wojownikach Ninja

Dziewczęta z klasy V pracujące nad plakatem o japońskim stroju narodowym - Kimono

Uczennice klasy V i ich praca o Górze Fuji - najwyższym szczycie i symbolu Japonii

Plakat o Ninja
Dzień Japoński w Sławsku swoją obecnością uświetniła wykładowczyni japonistyki UMK w Toruniu Pani Chie Fukai oraz dwie studentki tokijskiej polonistyki: Mutsumi Oku i Yumeko (Marzenka) Kawamoto. Klasy IV, V i VI w ramach zadania z języka polskiego przeprowadziły wywiad z Panią Fukai, Yumeko uczyła  śpiewać piosenkę "Szła dzieweczka do laseczka" po japońsku! A Mutsumi pokazywała jak zrobić z papieru żurawia czy hełm samuraja (origami). W szkole odbył się również konkurs plastyczny na kartkę noworoczną z motywem małpy, prace zostały ocenione i wysłane do szkoły w Japonii z noworocznymi życzeniami. Na zakończenie Dnia Japońskiego w szkole odbył się pokaz szkoły Karate z Koszalina zorganizowany przez Piotra Rogalskiego - nauczyciela języka angielskiego zaangażowanego w projekt wymiany listów. Pokaz obejrzeli wszyscy uczniowie Zespołu Szkół w Sławsku od pierwszej klasy szkoły podstawowej do trzeciej klasy gimnazjum.

W ramach podziękowań za poświęcony czas i przekazane wiadomości, uczniowie szkoły w Sławsku w sobotę po Dniu Japońskim zaprosili Japonki do zwiedzania ich miejscowości. Dzieci przygotowały informacje na temat historii Sławska oraz pokazały gościom czternastowieczny Kościół Św. Piotra i Pawła.

Dzięki tej inicjatywie nauczyciele z obu szkół nawiązali kontakt i wymieniają się spostrzeżeniami na temat nauczania języka angielskiego jako języka obcego. Dzieci poznały się i odkryły zupełnie nieznane sobie kultury. Poznając obcy kraj musiały nauczyć się również opowiadać o swoich tradycjach, zwyczajach i regionie, co spowodowało, że zapamiętały wiele także o swoim dziedzictwie kulturowym.Plakat o origami przysłany przez uczniów szkoły w Japonii prezentowany w szkole w Sławsku podczas Dnia Japońskiego


Plakat z Górą Fuji w całej okazałości zaprezentowany w Sławsku

Dyrektor Zespołu Szkół w Sławsku przebrana za Japonkę, Japonki - goście honorowi Dnia Japońskiego i Piotr Rogalski zaangażowany w projekt nauczyciel języka angielskiego

Mutsumi ucząca jak składać żurawie z papieru

Piotr przebrany za samuraja przy plakacie o Ninja

Bardzo serdecznie dziękuję za zaproszenie mnie do współpracy przy tym projekcie, jak również dziękuję wszystkim osobom zaangażowanym w tą inicjatywę za poświęcony czas i masę włożonej pracy! Ambasada Japońska w Polsce nie objęła nas wprawdzie patronatem, ale z Polskiej Ambasady w Tokyo dzwoniono do szkoły w Sławsku z chęciami wsparcia kolejnych inicjatyw tym razem dotyczących Polski w Japonii, liczymy zatem na rozwój tego przedsięwzięcia, kontynuowanie wymiany korespondencji oraz kto wie… może kiedyś wymiany uczniów?
Wszyscy staliśmy się bogatsi o wiedzę, doświadczenie i poznaliśmy nowych ludzi, zwyczaje czy nawet siebie podczas organizacji i pracy nad tym projektem. Więcej takich inicjatyw poproszę ;)

Specjalne podziękowania dla Tracey Allerton nauczycielki języka angielskiego ze szkoły Kita-shōgakkō w Minamimakimura oraz dla Dyrektora Zespołu Szkół w Sławsku - pomysłodawczyni całego projektu - Beaty Gofryk.

Tracey! All this would never  have been possible without you! Thank you!

深井先生、夢子さん、睦美さん、北小学校の皆様、ご協力どうもありがとうございます!これからもどうぞよろしくお願いいたします。

2 komentarze:

 1. Fajnie, że blog znowu ruszył, miałam na to cichą nadzieję. :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję bardzo za miły komentarz. Postaram się regularnie robić wpisy.
   Pozdrawiam!

   Usuń